Sıvamatik

Sıvamatik Nedir, Özellikler Nelerdir?

Sıvamatik; İç mekanlarda beton, gaz beton, tuğla, briket duvar ve tavanlarda kullanılır.Su itici özelliği sayesinde geleneksel sıvalara göre daha dayanıklıdır.Dayanıklılık ve yapışma yeteneği ile sağlam yüzeyler oluşturan sıvamatik uygulamaları, tek katı ile yüzeylerin hem kaba hem ince sıva işlevini görür. Makine ile uygulanması sayesinde hızlı ve kolay uygulama imkanı sağlar.

Sıvamatik Uygulaması

Sıvamatik Uygulanacak Yüzeyin Hazırlanması

Sıvamatik uygulamasına başlanmadan önce uygulama yapılacak yüzeyin toz, kir ve yağ gibi yapışma özelliğinin azalmasına neden olacak maddelerden temizlenmesi gerekir.

Sıvamatik uygulaması yapılacak yüzeyde çatlak, boşluk ve delik varsa sıvamatik uygulaması öncesi bunların uygun tamir harçları ile kapatılması gerekir. Sıvamatik uygulanacak yüzeyin yapışma kabiliyetinin artması için önce astar uygulanır. Gereken durumlarda sıvamatik uygulanacak yüzey su emme özelliğine göre su ile nemlendirilmelidir. Yüzey kuruduktan sonra sıvamatik uygulamasına geçilir.

Sıvamatik Harcı Nasıl Hazırlanır? Sıvamatik Nasıl Uygulanır?

Hazır sıva karıştırma ve püskürtme makinesinin su debisi 9-10 lt. su / 50 kg torba oranında ayarlanarak karışım yapılır.

Karışımda kullanılacak olan suyun asitli, yağlı veya tuzlu olmamasına dikkat edilmelidir.

Karışım hazırlandıktan sonra sıvamatik uygulanacak yüzeye püskürtülür.

Sıvamatik uygulama kalınlığı tek kat için 1-2,5 cm arasında olmalıdır. İlk katın uygulama kalınlığının 2,5 cm’den fazla olması halinde ilk katın prizi alınarak ikinci kat en fazla 2,5 cm kalınlığında uygulanır.

5-10 dakika sonra yüzey mastarlanır ve kurumaya başladığında, fazlalıklar ikinci bir mastarlama ile alındıktan sonra dokunulduğunda oynamayacak hale gelmişse sıkıştırma ve düzeltme işlemi yapılır.

Düzeltme işlemi üzerinden 30 dakika geçtikten sonra yeterli sertliğe ulaşan yüzey hafifçe ıslatılarak sünger trifil yapılır ve saten yüzey alınır.

Sıva yüzeyindeki saten kurumaya başlayıp yeterli sertliğe ulaştıktan sonra yüzey çelik mala çekilerek düzeltilir.

İşlemler tamamlandıktan sonra 1-2 saat sonra sertleşmiş yüzey hafifçe ıslatılır ve çelik mala ile parlatma işlemi yapılarak uygulama bitirilir.

TEKNİK DEĞERLER:

Kuru Birim Ağırlık, kg/m3: 1350 ± 100

Yaş Birim Ağırlık, kg/m3: 1700 ± 100

Ortalama Basınç Dayanımı, N/mm2> 2,5

Ortalama Eğilme Dayanımı, N/mm2> 1

Bağ Dayanımı N/mm2> 0,3

Kılcal Su Emme,kg/m2 dk0.5: c_<0,40

Isı İletkenlik Katsayısı (W/mK)(TS EN 1745): 0,475

TÜKETİM: 1 cm sıva kalınlığı için yaklaşık 14,5 kg/m2

Sıvamatik Ambalajlama ve Saklama Koşulları

50 kg’lık kraft torbalarla ambalajlanır.

Talebe göre paletli veya sling-bag olarak sevk edilir.

Açılmamış orijinal ambalajlar kuru ve don tehlikesi olmayan ortamda üst üste en fazla 8 sıra konulabilir.

Açılmamış orijinal ambalajındaki ürünün üretim tarihinden itibaren 6 ay içinde tüketilmesi önerilir.

Ürün açıldıktan sonra 1 hafta içinde tüketilmesi önerilir.

UYARILAR

Sıvamatik uygulaması yapılacak ortam ısısının +5°C, +35°C arasında olması tavsiye edilir.

Sıvamatik uygulaması sonrası sıvamatik üzerine yapılacak uygulamalardan önce ortam ısısını da göz önünde bulundurarak en az 28 gün beklenmesi gerekir.

Hazırlanan sıvamatik harcı içinde kireç, çimento gibi hiçbir yabancı malzeme bulunmamalıdır. Sıvamatik uygulanan yüzeylerin hareket olabilecek noktalarında veya farklı malzeme birleşim yerlerinde sıva filesi önerilir. Ürünün dayanıklılığının artması için sıvamatik uygulanan yüzeyler uygulama sonrası 7 gün boyunca belirli aralıklarla ıslatılmalıdır. Sıvamatik rüzgarlı havalarda hızlı kurumaya karşı korunmalı bir üründür. Direkt solumayınız. Göz ile teması halinde bol su ile yıkayınız, gerekli ise doktora başvurunuz. Kullanma talimatına uyunuz.