Saç ekim kliniği mimarisinin nasıl olması gerektiğini bu haftaki yazımızda belirtmeden önce Türkiye’nin saç ekimi ve saç tedavileri alanında dünyanın lider ülkesi haline geldiğini belirtmek isteriz. Bunun başlıca nedenlerinin arasında saç ekimi maliyetlerinin düşük ancak doktor kalitesinin üst düzede olmasıdır. Durum böyleyken dünyanın çeşitli ülkelerinden, saç ekimi için bir çok aday gelmektedir. Dolayısı ile klinik mimarisindeki tasarım boyutunun da üst düzey (Avrupa standartlarında) tutulma ihtiyacı doğmakta olduğunu düşünmekteyiz.

Günümüz, global dünya şartlarında mimari tasarım zaruri ihtiyaçlarımız arasına girmektedir. Dolayısı ile global ticaret imkanımızın olması için iş sahalarımızın mimari tasarımlarına önem vermek mecburiyetindeyiz.

Şimdi gelelim konumuza . Saç ekim kliniklerinin mimari tasarımlarında nelere dikkat etmeliyiz;

1- Saç ekimi kliniklerinde oda ölçüleri :

Saç ekimi kliniklerinde Sağlık Bakanlığının yayınladığı yönergeye göre yakalamamız gereken minimum ölçüler alan olarak toplamda 12 m² dir. Oda ölçüsünde en ve boy olarak çarpanı hesaplandığında minimum 12 m² yi karşılayacak ebatları göz önünde bulundurmalıyız. Sağlık bakanlığının uygun gördüğü, saç ekimi işlemlerinin yapılabilmesi için minimum alan 12 m² .

Saç Ekimi Klinik Tasarımı ve Uygulaması

2- Saç ekimi kliniklerinde oda hijyeni ve havalandırma :

Saç ekimi kliniklerinde Sağlık Bakanlığının yayınladığı yönergeye göre, duvar ve zemin yüzeyleri düz ve pürüzsüz olmalıdır. Ayrıca ultraviyole oda sterilizasyon sistemi bulundurulmalı ve mekanın kapasitesine uygun havalandırma sisteminin olması gerekmektedir.

3- Islak Hacim Standartları : 

Saç ekimi kliniklerinde ıslak hacimler toplu kullanıma yönelik tasarlanmalı ve yukarıda yazdığımız hijyen ve havalandırma detaylarına uygun olarak standartlandırılmalıdır. Aycı mutlaka ıslak hacimlerde bir de engelli bölümünün yönetmeliğe uygun şekilde tasarımının yapılması gerekmektedir.

Saç ekim kliniklerinde Sağlık Bakanlığının yönergesi haricinde mimari tasarım yönünden yapabileceklerimize kısaca değinelim. Saç ekimi kliniklerinde yapılacak olan tasarımın, kliniğin verdiği hizmeti ön plana çıkarması önemli bir unsurdur. Ayrıca mekanın doğru şekilde aydınlatılması ve ideal renklerin seçilmesi son derece önemlidir. Bahsedilen tüm detayların bir araya getirilmesi için  bizimle iletişime geçebilirsiniz .

Emre Sarıaydın
Mimar/Architect

+90 507 626 64 74