Dekorasyonda Renk Uyumu

İçinde yaşadığınız, vaktinizin büyük bir kısmını geçirdiğiniz evleriniz aslında sizin kişiliğinizi yansıtan yaşam alanlarınızdır. Evinizi dekore ederken kullandığınız renkler kullanıldıkları ortamı hem estetik olarak hem anlam olarak değiştirebilirler. Bu nedenle evinizi dekore etmeye öncelikle renk belirleyerek başlamalısınız.

Evinizde kullandığınız eşyalar ve renkler sizin tarzınızı ve hayat anlayışınızı anlatır. Sakin mizaçlı kişilerin dekorasyonlarında daha sade ve ferah renkleri kullandıkları, hareketli kişilerin ise daha canlı renkler kullandıkları görülür.  

Evimizdeki sadece eşyaların, aksesuarların değil odaların, banyo ve mutfakların dahi renk uyumu önemlidir. Ancak günümüzde dekorasyonda renk uyumu kavramı değişmiştir. Bu nedenle sahip olduğumuz her eşyada, duvarda veya aksesuarda birbirleriyle benzer uyumdaki renklerin kullanılması düşüncesi artık geçerliliğini kaybetmiştir. Artık zıt renkler kullanılarak da dekorasyonda renk uyumu yakalayabilirsiniz. Örneğin; koyu renkli mobilyalar ile açık renkli halı ve perdeleri veya açık renkli zemin döşemenizde koyu renkli yastıkları ve çiçekleri bir arada kullanabilirsiniz.

Duvarlarınızın rengini belirlerken bulunduğunuz mekanın eksikliklerine dikkat etmeniz gerekir. Çünkü seçtiğiniz renk bulunduğunuz mekanın daha ferah, daha geniş, daha boğucu veya daha dar görünmesine neden olur. Örneğin; küçük ve güneş görmeyen odalarınızın daha ferah görünmesi için açık tondaki renkleri kullanmalısınız. Ayrıca renkli aksesuarlar kullanarak bulunduğunuz mekanı daha canlı gösterebilirsiniz. Büyük mekanlarda koyu renkler kullanmayı tercih etmelisiniz, çünkü bu şekilde bulunduğunuz mekan daha samimi görünecektir.

Bulunduğunuz mekanda sakinlik ve huzur duygularını hissetmek istiyorsanız birbirine yakın renkleri veya tek rengin farklı tonlarını kullanmalısınız. Ancak dekorasyonunuzda canlı ve parlak renkleri kullanırken dengeli olmak çok önemlidir çünkü bu tür renkler zamanla enerjinizi çekebilirler. Banyonuzu dekore ederken ise doğadan ipucu alarak yeşil, mavi ve açık mavi tonlarını kombine edebilirsiniz.

Renklerin farklı tonlarının dengeli olması önemlidir.  Kullandığınız renkler birbiriyle uyumlu olsa bile bulunduğunuz mekanın bir kısmı karanlık bir kısmı aydınlık olarak algılanmamalıdır. Bu dengeyi sağlamak için zemini daha koyu, duvarlarınızı orta koyu ve tavanı da en açık renkte kullanabilirsiniz. Aksesuar olarak siyah rengi tercih ettiğinizde ise bulunduğunuz mekandaki diğer renklerin daha canlı görüneceğini unutmayın.