Mantolama

Mantolama; bir yapının içindeki ısının dışarı çıkmasını ve dış ortam ısısının yapının içine girmesini önleyen bir yalıtım şekli olup, yalıtımın sürekliliğini sağlamak için uygulanan en iyi yöntemdir.

Ancak bir yapının sadece dıştan mantolanması ile yapının yalıtım probleminin tamamen çözülmüş olduğunu düşünmek doğru olmayacaktır. Mantolama yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu yapının çatı, kapı ve pencere yalıtımlarının ihmal edilmemesidir. Yalıtım yapılmış duvardan geçemeyen ısı çatıya kadar harekete eder. Mantolama yapıların dış duvarlarına yapıldığı gibi çatı, garaj ve depo gibi az ısıtılan veya ısıtılmayan kısımlarına da yapılabilir. Mantolama yapılmış her alanın dış ortam etkilerinden  korunması sağlanmış olur.

Yalıtımın doğru şekilde uygulandığı yapılarda  %50’lere varan oranlarda yakıt enerjisi tasarrufu sağlanabilmektedir. Bu nedenle mantolamada profesyonel işçilik tercih edilmelidir çünkü, bilinçsiz ellerle yapılacak yalıtım faaliyetleri yapılarda geri dönüşü zor veya imkansız problemler ortaya çıkarabilir. 

Yapılacak mantolama yatırımı sağladığı enerji tasarrufu sayesinde yatırımcıya birkaç yıl içinde yapılan masrafı geri ödeyecektir. Mantolama yapılmış yapılarda ısının dengeli olarak dağılması sayesinde hava akımı ve yoğuşma olmaz ve daha konforlu bir ortam elde edilmiş olur.

Mantolamanın Faydaları:

1-Yakıt tüketimini %50’ye kadar azaltarak hem ekonomik hem çevresel bakımdan fayda sağlar.

2-Isı ve su yalıtımı sağlayarak yapının rutubet ve terleme gibi problemlerini önler. 

3-Sıcak havalarda ortam ısısını düşürmek için daha az enerji harcanmasını sağlar.

4-Yapının duvarlarını korozyana karşı korur, boya ve bakım ihtiyaçlarını geciktirir, binanın ömrünü uzatır.

5-Yapının değerinin artmasını sağlar.