Laminant Parke

Gerek iş yerinizin gerekse evinizin yerlerinde yapilacak en küçük bir değişiklik ile kendinize bu ortamlarda yeni bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Bunun için en ideal yol laminant parke, lamine parke veya PVC yer döşemesi kullanarak iç dekorasyonunuzu değiştirmektir.

Hem ekonomik hem kaliteli bir döşeme malzemesi olan laminant parke; sıvı temizlik maddelerinden dolayı oluşan aşınmaya karşı dayanıklı olduğu kadar, yüzeyine aldığı darbelerden kaynaklanan çizilmelere karşı da oldukça dayanıklı yer döşeme malzemesidir. Eviniz dışında banka, alışveriş merkezi ve otel gibi insan yoğunluğunun çok olduğu yapılar için de ideal bir döşeme malzemesi olan laminant parke sigara ateşi ve güneş ışığına karşı da dayanıklıdır.

1-HDF (High Density Fibreboard oder/ Yüksek yoğunlıklu elyaf levha): Çok homejen yapıları olup, direct olarak kaplanabilirler. Yüksek yoğunluklu olmalarından dolayı daha iyi çapraz çekme ve bükme mukavemeti bulunmaktadır.   

2-Blans kağıdı: Laminant tabakayı nem ve rutubetten koruyan ve stabilizasyon sağlayan kağıt film tabakadır. Dekorasyonunuzda her zevke hitab eden renk ve doku çeşitliliği vardır.

3-Desen kağıdı: Laminant parkenin üstündeki kağıt film tabakası olan desen kağıtları sınırsız renk ve desende ileri teknoloji kullanılarak üretilebilirler.

4-Overlay: Aşınmaya, çizilmeye ve ısıya karşı dayanıklılığı sağlayan alüminyum oksit parçalarını içeren selülozik esaslı film tabaka olup, laminant parkeyi türevlerinden ayıran en önemli unsurdur.

laminant-parke

Laminant Parke Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Laminant parkenin kullanılacağı ortamın taşıyacağı günlük ağırlık ve yoğunluk: 1 m3’te kaç kg HDF kullanıldığı belirtilmelidir. Evlerde daha ince, ofislerde daha kalın parke kullanılması uygundur. Bu nedenle evlerde 21-23. sınıf, ofislerde ise 31. sınıf ve üzeri parke kullanılmalıdır.

ISO 9002 belgesi ve garantisi: Üreticinin verdiği garanti süresi oda sıcaklığında paketli laminant parkelerin garanti süresi olduğundan bunun dışında döşeme firmasının da ek garanti süresi vermesini istemelisiniz.

Renk: Döşemede kullanacağınız koyu renkler mekanı daha dar ve basık gösterir. Koyu renkler diğer renklere oranla tozu daha çok göstermekle beraber mekanı daha lüks gösterir.

Döşenecek yüzey: Laminant parkenin döşeneceği yüzeyin pürüzsüz ve düzgün olması gerekir.

Döşeme yapılırken oluşabilecek sıkışma veya ayrılmaları önlemek için laminant parkelerin kullanılacağı ortama göre genleşmesini sağlanmalıdır. Bunun için laminant parkeler kapalı ambalajındayken döşeme yapılacak ortamda en az 48 saat bekletilmelidir.