Küçük Mekanlarda Dekorasyon

Yaşadığınız veya çalıştığınız mekanın oldukça küçük ve kullanışsız olduğunu düşünüyorsanız ve bu mekanları daha ferah ve kullanışlı bir hale getirmek için dekorasyonun nasıl olması gerektiğini merak ediyorsanız buradaki önerilerimizden faydalanabilirsiniz.

Küçük veya kullanışsız odalarınızın veya ofislerinizin dekorasyonunda doğru uygulamalar ile bu mekanları daha geniş ve kullanışlı hale getirebilirsiniz.Ayrıca küçük bir mekanın dekorasyon maliyetinin evinizin veya işyerinizin tümünün dekorasyonuyla kıyasladığınızda çok daha düşük olacağını da unutmayın!

Mekandan faydalanma: Küçük bir ofiste veya evde sahip olduğunuz alandan en çok fayda sağlayacak dekorasyonu yaparken mekandaki her girinti ve her çıkıntıyı değerlendirin. Bunun en kolay yolu ise mobilyalarınızı çok amaçlı kullanacak şekilde seçmenizdir.

Elinizdeki alanın birden fazla işe yaramasını istiyorsanız, dekorasyonunuzda daha fonksiyonel bir alan yaratabilmek için büyük parça mobilyaları küçük parçalarla tamamlamayın.Bunun için kullanılmadığı zamanlarda küçültülüp konsol olarak da kullanılabilen masaları tercih edin. Katlanır sandalye kullanarak, onları kullanılmadığı zamanlarda dolap içine yerleştirerek kendinize yer açın.

Yaşadığınız veya çalıştığınız mekan küçük olduğu için, dekorasyonunuzda küçük çok parçalı mobilyalar kullanmak yerine daha büyük ve tek parça mobilyaları tercih edin. Ancak bunu yaparken az sayıda parça kullanmaya dikkat edin. Bu şekilde çok daha lüks bir mekan elde edeceksiniz. Bulunduğunuz mekan hem daha şık görünecek hem de size daha ferah ve rahat hissettirecektir. Mesela; bunun için dekorasyonunuzda birkaç parça tek kişilik koltuk veya berjer yerine bir orta boy koltuk kullanabilirsiniz.

Mekana göre dekorasyon: Küçük mekanlarınızın duvar alanları da küçük olacağından çok uygun bir bütçe ile duvarlarınızı istediğiniz şekilde dekore edebilirsiniz. Bunun en kolay ve ekonomik yolu duvar dekorasyonunuzda iri desenli güzel bir duvar kağıdı kullanmaktır. Burada dikkat emeniz gereken husus odanın mümkün olduğunca fazla ışık almasını sağlamaktır. Böylece küçük duvarlarınız oldukça şık görünürken yaşadığınız mekan da daha ferah görünecektir. Küçük desenli duvar kağıtlarının kullanıldığı dekorasyonlar mekanı daha karışık göstereceğinden bundan kaçınmalısınız.

Perde aksesuarı olarak kullanılan fiyonklar, püsküller ve saçaklar küçük mekanları daha salaş göstereceğinden pencere dekorasyonunuzda bunları kullanmaktan kaçınmalısınız. Perdelerinizde kullanacağınız iri desenler dikkati pencereye ve perdeye çekeceğinden bu şekilde mekanın boyutunu gizlemiş olursunuz. Ayrıca pencerelerinizde gün boyu açık tutarak kullanabileceğiniz hafif perdeler veya storlar ile dikkatleri dışarıdaki manzaraya çekerekyine odanızın boyutunu gizlemiş olursunuz.

Küçük odalarınızı veya ofislerinizi daha geniş göstermenin hem ekonomikhem kolay diğer bir yolu ise duvara asacağınız büyük bir ayna olacaktır. Odaya derinlik verecek olan ayna için en uygun yer, eğer odada şömine veya konsol varsa bunun üzeri olacaktır. Odadaki pencere yeşil bir alana bakıyorsa aynayı pencerenin karşısındaki duvara asarak dışarıdaki yeşilliği de odanın içine çekmiş olursunuz.

Küçük mekanlarınızın dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da küçük objeleri bir arada kullanmaktır. Fotoğraf çerçevesi, biblo gibi küçük objeleri odanızın farklı yerlerine yerleştirmek bulunduğunuz mekanı kalabalık ve yorucu göstereceğinden bundan kaçınmanız gerekmektedir.

Ayrıca tablo, heykel gibi sanat eserleri bulundukları mekanlarda ilk göze çarpan objeler olduklarından odaya derinlik katarlar. Bu özelliklerinden dolayı küçük mekanların  dekorasyonundatercih edilmelidirler.