Havuz Nasıl Yapılır?

Havuz ve Bahçe

Bahçesine havuz inşa etmek isteyen kişilerin sayısı günden güne artmaktadır. Siz de bahçenize havuz inşa etmeyi düşünüyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı hususların olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.  

Havuzun boyutları:

Her şeyden önce yaptırmayı düşündüğünüz havuzun boyutları bahçenize uygun olmalıdır. Havuzun şekli, büyüklüğü ve derinliği havuzun dizaynı yapılırken netleştirilir. Havuzun etrafında güneşlenme terası ve yeşil alan için boşluk kalmalıdır. Evinizin bahçesine yaptıracağınız havuzun büyüklüğünün 32-100 metrekare arasında olması idealdir. Bununla beraber havuzun yapılacağı bahçe alanının minimum 200 metrekare olması uygundur.

Havuzun Formu:

Belirli bir inşaat süreci olan ancak daha uzun sürede yapılan  betonarme havuzlar en çok tercih edilen havuz türüdür.

İki tipi betonarme havuz vardır:

1. Su ile zemin aynı seviyededir.

2. Su zeminden daha aşağıdadır. 

Havuzun Kaplaması ve Fayans Seçimi:

Havuza estetik ve zengin bir görünüm katan havuz iç kaplamasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus havuzda kullanılacak olan malzemenin türü, kalitesi ve ebatıdır. Havuz iç yüzeyine kaplanacak malzemenin (fayans, seramik veya mozaik) derz aralığının uygun genişlikte olması gerekir. Ayrıca burada kullanılacak yapıştırıcının kimyasallara karşı dayanıklılık ve elastikiyet özellikleri olmalıdır. Havuz iç yüzeyinin kaplaması yapıldıktan sonra özel derz macunu ile derzlerin kapatılması gerekir.

Havuz yüzeyinde kullanılacak fayansta renk seçeneği çok fazla olup, genelde mavi renk tercih edilir. Havuzun daha doğal görünmesi için çakıl taşı gibi dekoratif malzemeler kullanmak mümkün olmakla beraber bu tür malzemeler kullanıldığında havuz için gereken hijyen şartlarını sağlamak daha zordur.

Havuz İnşaatı

Bahçenize inşaat yapmak için gerekli yasal izinler alındıktan sonra havuz inşaatı yapılacak alan kazılır. Kazma işleminden sonra zemin düzleştirilmeli ve havuz zemini ile havuz duvarı güçlendirilir.

Havuzun su tesisatı düzeneği, havuz ışıklandırması ve su filtresi için gereken işlemler önceden yapılır.

Havuzun zemini çimento ile oluşturulur ve havuzun duvarları tuğla ile kaplanır. Havuz zeminine verilecek eğim çimento dökülürken yapılır. Havuz zemini ve duvarlarının dış yüzeyleri su sızdırmaz özellikli malzemeler ile kaplanır. Havuz zemini ve havuz duvarlarının yapımında glasi yüzey olarak adlandırılan porselen, cam, seramik gibi bakteri barındırmayacak özellikte malzemeler kullanılır. Havuzun etrafı da sızdırmazlık için gereken  malzemeler ile doldurulduktan sonra havuz suyla doldurulup test edilir.

Havuz Suyu

İstem dışı olarak yutulma ihtimaline karşı havuz suyunun standartlara uygun olması gerekir. Havuzda yosunlaşmayı önlemek için geliştirilmiş özel kimyasallar kullanılırken, havuz suyunu mikrop ve bakteriden arındırmak için klorlama, ozonlama veya oksidasyon gibi farklı sistemler de kullanılır.

Havuz yapımında dikkat edilmesi gereken konular

Havuz yapımına başlamadan önce zemin etüdü yapılmalı ve havuz sağlam zemine inşa edilmelidir.

Havuz inşa edilirken  deprem yönetmeliğine riayet edilmelidir.

Hem görünüm hem işlevsellik bakımından havuz düz zemine inşa edilmelidir. 

Havuz tabanında oluşacak olan yük metrekarede ortalama 2-2,5 ton olur. Bu nedenle havuzun statik hesabı dikkatli ve doğru yapılmalıdır.

Havuz ne kadar derin olursa o kadar daha fazla su, enerji ve kimyasal kullanılması gerekeceğinden ideal derinlik olan 1.20-1.70 metre arasında olması önerilir.

Havuz içindeki köşeler yumuşatılmalı ve farklı renklerle belirtilmelidir.

Havuz aksesuarları

Merdiven, tramplen (yeterli derinlik varsa) gibi klasik aksesuarların dışında son yıllarda revaçta olan su masajı cihazları, suya resim yansıtan projeksiyon cihazları ile yüzen maskot, su topu oynamak için kale veya voleybol filesi havuz için tercih edilen aksesuarlar arasında sayılabilir.  

Taşma ve Savak Sistemleri

Havuz suyundaki kirler suyun üst kısmında birikirler. Üstten taşmalı havuz sistemleri havuz suyundaki kirlerin su yüzeyinden uzaklaşması için ve su yüzeyinde dalgalanma oluşmasını önlemek için ideal sistemlerdir. Taşmalı havuz sistemlerinde havuzun tüm kenarları boyunca havuzun çevresini kesintisiz ve eşit olarak dolaşan su taşması sistemi oluşturulur. Taşma sisteminin kanalı ise suyun kanala akmasını engellemeyen emniyetli bir oluk ızgara ile kapatılır.

Havuzdan taşarak taşma kanallarından sonra taşma olukları vasıtasıyla taşma ana arterine ve denge tankına ulaşan su denge tankında dezenfekte edilip,  standart değerlere ulaşarak  tekrar havuza verilir. Taşmalı havuzlar, kirli suyu çok hızlı uzaklaştırdığından daha hijyenik koşullar sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus havuzdaki su sirkülasyonu, denge tankı, havuz geometrisi, kanal yeri ve hacmi gibi konuların titiz bir mühendislik hesabıyla yapılmasıdır.

Havuz çevresinde taşan suyu toplayan savak sistemleri ise geleneksel ızgaralara göre daha dayanıklı yapıları, kaymaz yüzeyleri ve çeşitli renkleri ile hem fonksiyonel hem estetik olarak havuzlara değer katmaktadır. Savak sistemlerinde çift geçmeli modeller dayanıklılıkları ile fark yaratırken, tek geçmeli modeller amorf havuzlarda daha esnek montaj imkanı sunar. Savak sistemlerinde kullanılan malzemenin paslanmaz özellikte olması ve kullanım esnasında herhangi bir yaralanmaya sebep olmayacak yapıda olması en çok dikkat edilmesi gereken hususlardır.