Boya Markası Önerileri

Kalite ve kapatıcılık bakımından birbirine benzemekle beraber her boya markasının kendine özgü ürünleri bulunmaktadır. Bu nedenle markası ne olursa olsun, en kolay silinebilen ve leke tutmayan boyaları tercih etmenizi öneririz.

Boya işleminde kullanılacak boya kadar boya yapılacak yüzeyin temiz ve kuru olması, kullanılacak fırça veya rulonun kalitesi, boyanın fiyatı ve boyama işinin usta bir elden çıkması da önemli hususlardır.

Plastik Boya: Silinebilme özelliği olmayan su bazlı boyalardır. Silikon katkılı olanlarında boyanın yapışma özelliği daha fazladır. Bu sayede yüzeyi çatlama ve kabarmaya karşı koruma özelliği vardır.

Silinebilir Su Bazlı Boya: Bunlar su ile inceltilen akrilik içerikli ya da silikonlu olan mat, yarı mat veya ipek mat görünümlü boyalardır. İpek mat ve yarı mat boya olanlar daha iyi silinebilme özelliğine sahip olsa tam silinebilmesi uygulamadan 1 ay sonra yapılabilir. Silinebilir su bazlı boya plastik boya üzerine uygulanacaksa önce astar uygulaması yapılmalıdır. 

Yağlı Boyalar: Çok iyi silinebilme özelliğinde olan boyalar olmakla beraber yüzeye hava aldırmadığından dolayı çok tercih edilmemektedirler. Uygulaması su bazlı boyalara göre daha zor olup, boya sonrası birkaç gün koku yapar.

Bazı boya markaları:

  • Dyo
  • Marshall
  • Filli boya
  • Juton
  • Polisan
  • Permolit
  • Jotun

Bu markalardan bazılarına bir göz atalım;

Marshall: Renk çeşitliğiyle ve ödün vermediği kalitesiyle ön plana çıkan boya markalarından biridir. Sosyal medyayı kullanarak, reklam yaparak ve çeşitli projelerde yer alarak zamanı yakalayan bir marka olup, mobil uygulaması ile rekabetçiliğini ön plana çıkarmıştır.   

Polisan: Pek çok ürün için hizmet veren güçlü ve köklü bir marka olup, sloganı ve reklamlarıyla son derece başarılı sonuçlar elde edip hedeflediği kitleye ulaşmayı başarmıştır.

Dyo: Dünyadaki birçok ülkeye ihracat yapan ve kalitesini günden güne arttıran bir marka olup, yoğun rekabet ortamında kalıcılığını sürdürmeyi başarmıştır.