Ev (İç Mekan) Tasarımı ve Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır, sorusuna bu yazımızda sizler için cevap verdik. Merak ettikleriniz ve daha fazlası için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Günümüz standartlarında yoğun, yorucu ve tempolu hayatlar yaşamaktayız. Her geçen gün hayatımızı idame ettirebilmemiz için tempomuzu arttırmamız ve olanaklarımızı sabit bir ivme ile kullanmamız gerekmektedir. Bu durum bizleri yorabiliyor ve de yıpratabiliyor.

Genel durumumuza bakarsak yaşadığımız hayatın, yoğun ve yorucu temposundan en yakın çıkış kapısı yaşadığımız ortam, hayatımızın asıl merkezi evimizdir. Evimizde yaşadığımız huzur ve mutluluk dolu dakikalar bir nebze de olsa bizleri rutin yaşamlarımızdan uzaklaştırır. Yuvamızda olduğumuzda mutlu, huzurlu, keyifli ve kaliteli zaman geçirmeyi hepimiz isteriz. Bu standartların sağlanabilmesi için birçok faktörün bir araya gelmesi ve bir bütün oluşturması gerekmektedir. Bu faktörlerden en önemli olanlarından bir tanesi de evimizin tasarımı ve dekorasyonudur. Evimizin tasarımı ve dekorasyonu bize ne kadar hitap ederse, bizlerin konforu ve kaliteli vakit geçirmemiz o kadar artmaktadır. Yaşam kalitemiz tamamen evimizin  tasarımı ve dekorasyonu ile doğru orantılıdır. Peki, ev tasarımı ve dekorasyonu nasıl olmalıdır ? Birlikte bu konuyu irdeleyelim.

İç Mekan Salon Tasarım ve Mimari Uygulama
İç Mekan Salon Tasarım ve Mimari Uygulama

Ev tasarımı (iç mekan) nasıl olmalıdır? denildiğinde bazı standartlarımızı göz önünde bulundurmalı ve olmaz ise olmazımız haline getirmeliyiz. Hadi şimdi bu standartları birkaç madde halinde aşağıda sıralayalım .

Ev Tasarımı (iç mekan) ve Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır.

  • Ev tasarım ve dekorasyonunda ışığın ve aydınlatmanın etkisi,

Ev tasarımı ve de dekorasyonunda yapılacak doğru aydınlatma, güzelliğin ön plana çıkarılması ve yaşam konforunun arttırılması ile doğru orantılıdır. Aydınlatmada ölçü, mekanın boyutları ve tasarımda kullanılacak olan eşyaların renkleri, eşya boyutları ve çeşitleri ile alakalıdır.

Günümüz şartlarında ürün çeşitliliği, kalitesi ve mekana uygunluğu açısından çok fazla alternatifle karşı karşıya kalabiliyoruz. Seçim ile alakalı profesyonel kişiler ile yapacağımız iş birliği aydınlatma konusunda nokta atışı yapmamızı sağlayacaktır. Ayrıca mekanımızdaki aydınlatma miktarı çok önemlidir. Bu değer de gereken hesaplar doğrultusunda çıkarılmalıdır.

  • Ev tasarım (iç mekan) ve dekorasyonunda renklerin etkisi,

Renklerin hayatımızdaki yeri tahminimizden çok daha fazla. Yaşadığımız, çalıştığımız ya da vakit geçirdiğimiz mekanların renkleri farkında olmadan bizleri çok fazla etkilemektedir. Özellikle hayatımızın merkezinde olan evlerimizin iç mekan renklerine fazlaca itina göstermeliyiz. Renkler, ev tasarımı konusunda ışık kadar önemli bir kriterdir bizler için. Açık ve pastel renklerin genel itibarı ile geniş ve ferah hissettirmesi insan psikolojisiyle ilintili olduğunun bir kanıtıdır. Seçilen renklerin tasarımın bütünlüğü ile ilişkilendirilmesi ve ahengin sağlanması için profesyonel desteklerin büyük faydası olacaktır.

  • Ev tasarım (iç mekan) ve dekorasyonunda kullanılacak eşyaların etkisi,

Evimizi tasarlarken karşımıza çıkan en önemli detaylardan bir tanesi de seçeceğimiz eşyalardır. Öncelikle yapılan tasarımda kullanılan eşyaların istenilen tarza uygun olup olmadığını iyi anlamamız gerekmektedir. Seçilen her ürün tekil olarak yüksek kalitede ve görsellik olarak şık olabilir, ancak diğer ürünlerle, evimizin yapısı ile ve yapısal olarak kullandığımız renklerle senkronize olması bir bütünlük ve ahenk oluşturması çok önemlidir. Elde edilecek en iyi uyum tasarımımızı en iyi duruma getirecektir. Ahenk ve uyumun sağlanabilmesi için yukarıda da yazıldığı üzere tasarım öncesi istenilen ve hedeflenen tarzı belirleyip, tasarımı yapılacak mekanı iyi tanımamız gerekiyor.

Sonuç itibarı ile evlerimizi tasarlarken (iç mekan) bir çok kavramı bir araya getirdiğimizde iyi sonuçlar elde etmemiz mümkün. Tabi ki tasarım konusunda alacağımız profesyonel destek, bizleri istediğimiz tarza en fazla yaklaştıracak olandır. Hayatımızın merkezinde olan evlerimizi  yapacağımız küçük dokunuşlarla istediğimiz hale getirebiliriz.

Hızlı iletişim için tıklayınız. (Whatsapp)

Emre Sarıaydın

Mimar/Architect