Duvar Kağıdı

Duvar kağıdı hem dekor amaçlı hem de duvar yüzeyini koruma amaçlı olarak iç mekanlarda kullanılan bir yapı malzemesi olup, pek çok türü ve çeşidi vardır.

Duvar kağıdı kuru ve temiz olmak kaydıyla her tür duvar ve tavanda uygulanabildiği gibi derz macunu yapılmış ve zımparalanmış alçıpan duvar üzerine veya  çimento ve alçı sıva yapıldıktan sonra zımparalanmış duvara da uygulanabilir.

Duvar kağıdı uzun yıllar kullanılabilen ve zarar görmesi halinde tamir edilebilen bir malzeme olduğundan dekorasyonda sıklıkla tercih edilir. Uygulaması kolay ve temiz bir yapı malzemesi olup zaman tasarrufu sağlar. Koku yapmayan ve nem oluşturmayan ve belirli ölçüde ses ve ısı izolasyonu sağlayan duvar kağıdı, uygulandığı mekana daha şık bir hava katar. Temizlemesi son derece kolay olan duvar kağıdı doğal bir malzeme olmasından dolayı sağlığa zararlı değildir.

Uygulamada en çok tercih edilen duvar kağıdı çeşitleri:

Vinyl Esaslı Duvar Kağıdı: Güneş ışığına daha dayanıklı olması ve daha az kirlenmesinden dolayı en çok tercih edilen duvar kağıdıdır.

Boyanabilir Duvar Kağıdı: Uygulandıktan sonra tercihe göre boyanabilen Vinyl esaslı duvar kağıdıdır.

Tekstil Duvar Kağıdı: Vinyl duvar kağıdına göre çok desenli bir ürün olup, yüzeyi tekstildir. Akustik özelliği vardır.

Kabartma (Emboss) Duvar Kağıdı: Özel silindirler ile kabartma efekti verilerek elde edilen duvar kağıdıdır.

Tekstil Tabanlı Vinyl Duvar Kağıdı: Maliyeti diğerlerine göre yüksek olmakla beraber uzun ömürlü olmasından dolayı yoğun olarak kullanılan mekanlarda  tercih edilen tekstil tabanlı duvar kağıdıdır.

Elyaf (Cam Tekstili) Duvar Kağıdı: Desenleri el işçiliği ile yapılan bu duvar kağıdı özel cam iplikleri ile oluşturulur.

Simplex Duvar Kağıdı:  Dayanıklılığı diğerlerinden daha düşük olan duvar kağıdıdır.

Duvar kağıdı uygulamasında istenen neticeyi elde etmek için duvar kağıdının cinsinin, kalitesinin, uygulanacak yüzeyin fiziki durumunun önemli olduğu unutulmamalıdır.