Alçıpan

Alçıpan uygulaması geride inşaat atığı bırakmamasından dolayı temiz bir yöntem olup, ana malzemesinin alçı olmasından dolayı akma ve yapışma yapmaz.

Toksik olmaması ve nefes alan bir yapı malzemesi olması da uygulamalarda tercih edilmesindeki diğer özelliklerindendir. Alçıpan son derece hafif bir malzeme olması sayesinde fazla güç gerektirmeden bir kişi tarafından rahatlıkla taşınabilir. Kesilmesi ve vidalanması son derece kolay bir yapı malzemesi olan alçıpan, bakteri üremesini engeller ve yangına dayanıklıdır. Esnek bir yapısı olması sayesinde alçıpan uygulamaları sarsıntılarda kırılma ve patlama yapmaz. Kolayca demonte edilebildiğinden alçıpan uygulamaları istenildiği zaman değiştirilebilir.

Alçıpan, Tavan ve asma tavan uygulamalarında, duvar ve duvar bölücülerinde, yer yalıtımında ve özel kaplamalarda kullanıldığı gibi tavan ve duvar dekorlarında, dekoratif amaçlı kolon kaplamalarında da kullanılabilir.

Alçıpan Çeşitleri:

Fleks Alçıpan; Klasik malzemelere göre ses yalıtımı ve yangına dayanıklılığı daha fazla olan yüzeyi düzgün ve hafif plakalardan oluşan alçıpan türüdür.

Suya Dayanıklı Alçıpan; Her tür ıslak hacim ve nemli ortamlarda tercih edilen su iticilik özelliği olan alçıpan türüdür.

Yangına Dayanıklı Alçıpan; Bu alçıpan türünde yangına dayanım kazanması için cam elyafı katkısı bulunmaktadır.

Herkül Alçıpan; Zemin döşemelerinde kullanılan bu alçıpan eski yapılarda bile harikalar yaratır.

Herform Alçıpan; Hem ıslak hem kuru olarak şekillendirilen bu alçıpan türü esneklik özelliğine sahiptir.

Akustik Alçıpan; Farklı desenlerde üretilen ve yüzeyinde delikleri olan alçıpan türüdür. Arka yüzeyi ses yalıtmayı sağlar.

Karo Alçıpan; Dekoratif asma tavanlar yaratmak için kullanılan suya dayanıklı çeşitleri de olan alçıpan türüdür.

Karolam Alçıpan; PVC kaplı karo alçıpan olup, Suya Dayanıklı veya Flex alçıpandan yapılır.